Yemeği, onu yaratanların hikayelerinini, esnafı, yerel ürünleri, tatları, şehrin yemek halini ve Türkiye coğrafyasının yemek kültürünü anlattığı  istanbulfood.com’u 2009 yılında kurdu.

TED Ankara Koleji ve Bilkent Üniversitesi Turizm Otel İşletmeciliği bölümü mezunu olan Şatana, yiyecek ve içecek sektöründe 1993 yılında çalışmaya başladı ve  açılışından yönetimine birçok uluslararası otel ve kuruluşta görev aldı.

Türkiye mutfağı ile ilgili yurtiçi ve yurtdışında restoranlara, şeflere ve televizyon programlarına malzemeleri anlatmakta, şefler ve lokantalar ile yerel malzemeyi buluşturmakta, yerel turizm kalkınma projelerinde, yiyecek ve içecek operasyonlarında uzun süreli eğitimler düzenlemekte ve danışmanlık vermektedir. Turizm yatırım projelerinde çalışmalarına İstanbul’da devam etmekte, dönem dönem üniversitelerde ve gastronomi okullarında ders ve seminerler vermektedir.

Radikal, Hürriyet ve Cumhuriyet’te köşe yazarlığı yapmıştır. Türkiye’de ve uluslararası medyada Türkiye mutfağı ile ilgili yazılar yazmaya devam etmektedir.

Meyhane Erbabının El Kitabı (Boyut, 2011) eş yazar, Güneşin ve Ateşin Tadı (YKY, 2012) fotoğraf sanatçısı, Yashim Cooks Istanbul (Arganout Books, 2016) kitabına fotoğrafları ile katkıda bulunmuştur.

Anneannesinin taş evyesinde işkembeleri önüne yığması ve yıka demesi ile başladı herşey…

Her hikayesinin sonu ise evinin ve kalbinin olduğu İstanbul ile bitiyor…

– – –

In 2009, she established the website istanbulfood.com, where she talks about food, tales of those who created it,  tradesmen, local products, flavors, food state of the city and the food culture of Turkish geography.

Graduated from TED Ankara College and Bilkent University Tourism Hotel Management Department, Şatana started working in the food and beverage sector in 1993 and was involved in the opening and management of many international hotels and establishments.

She is after the perfect local ingredients matchmaking them to restaurants  and chefs, supporting the small producers. Talks about Turkish cuisine on television programs at home and abroad, organize long-term training in food and beverage operations and provides consulting in local tourism development projects. She continues her studies in food and beverage projects in İstanbul and gives lectures and seminars in universities and gastronomy schools from time to time.

She wrote columns in Radikal, Hürriyet and Cumhuriyet newspapers. She continues to write articles about Turkish cuisine in Turkey and the international media also on istanbulfood.com.

She was a co-writer in the book Meyhane Erbabının El Kitabı (Boyut, 2011), the photographer of Güneşin ve Ateşin Tadı (YKY, 2012) and contributed to the book Yashim Cooks Istanbul (Arganout Books, 2016) with her photographs.

It all started when her granny told her to wash the tripe, on her old stone kitchen sink.

All her stories end in Istanbul, where her heart and home is.