Anneannesinin taş evyesinde işkembeleri önüne yığması ve yıka demesi ile başladı herşey.

Yemek; Eğitimini de alarak profesyonel tarafına geçti işin. Sonrası çabuk geldi, uluslarası oteller, restoranlar, holdingler, açılışlar, yönetim derken yemek sektöründe yirmi sene geçirdi, önünde bir kırk daha var. Yemek tutkusunu  öğrencileri ile paylaşıyor, yeni nesil aşçılara gastronominin penceresini açıyor.

Fotoğraf; Ortaokulda, annesinin gazetecilik fotoğraf makinalarını ele geçirdiğinden beri fotoğraf çekiyor. Yemeğin hikayesini öğrenmek için dünyayı ve Anadolu’yu geziyor, yemek öyküleri yazıyor ve fotoğraflıyor.

Her hikayesinin sonu ise evinin ve kalbinin olduğu Istanbul ile bitiyor.

– – –

It all started when her granny told her to wash the tripe, on her old stone kitchen sink.

Food; After her graduation, she moved on to the professional side of business, with her passion the rest came quickly. Sheoperated many openings, followed by managerial positions in many international companies, corporations, restaurants.  Twenty years had already passed in food industry, she is ready for another 40. She is sharing her love of food with her students, the new generation chefs to be.

Photography; She has been shooting since secondary school, after she laid her hands on her mother’s gear from her journalist years. She is travelling the world and Anatolia, to learn the story of food, to tell its story and capture them.

All her stories end in Istanbul, where her heart and home is.